Gdynia port -l-

Gdynia port -ll-

Gdynia port -lll-

Trylogia Berlińska -l-         David Bowie jest jednym z największych zjawisk dwudziestowiecznej popkultury, to fakt. Trudno wyliczyć masę zjawisk lub osobowości artystycznych które się na nim wzorowały lub dla których był inspiracją. Tytuł „Trylogia Berlińska” wziął się z faktu że db w Berlinie nagrał trzy elektryzujące płyty… „Low” „Heroes” „Lodger” nazywane potocznie Trylogią Berlińską, przebywał w tym mieście trzy lata….a ja postanowiłem odwiedzić trzy istniejące jeszcze miejsca w których db przebywał nader często.

Trylogia Berlińska -ll- Hauptstrasse 155 To tu wraz z lggy Pop’em wynajęli 7 pokojowe mieszanie. Ciężkie metalowe drzwi prowadzą do zwykłej klatki schodowej, a same schody wyłożone są linoleum, nic ekstrawagandzkiego. Na klatce schodowej nadal znajduje się skrzynka pocztowa z naklejką Bowie/Pop. Kiedyś w drzwi trzeba było mocno… „pukać”, „często nie działał dzwonek” – tłumaczył Bowie, tu też powstawały pomysły…. na utwory.

Trylogia Berlińska -lll- Hauptstrasse 155 Gdy Bowie przyjechał do Berlina był wrakiem, ważył niewiele ponad 50kg. Jeden uzależniony od kokainy, drugi od heroiny. Kiedyś Pop w wywiadzie wyznał że Bowie uratował mu życie, pewnie ratowali się wzajemnie…

TrylogTrylogia Berlińska -lV- Hauptstrasse 155 „Bezpośrednim impulsem do wyjazdu było spotkanie z pisarzem Christopherem Isherwoodem, autorem powieści “Pożegnanie z Berlinem”, której akcja rozgrywa się w czasach Republiki Weimarskiej, i na podstawie której nakręcono film „Kabaret” z Lizą Minelli i Michaelem Yorkiem. Jednak to, co tak obrazowo opisano na kartach książki, w rzeczywistości było tylko fikcją literacką, o czym Isherwood wielokrotnie wspominał Bowiemu. “Berlin był nudnym miejscem nawet wtedy” – tłumaczył zafascynowanemu atmosferą balu przez katastrofą muzykowi. Nie pomogło. Po przeprowadzce do Republiki Federalnej Niemiec, Bowie zamieszkał rzut beretem od miejsca, gdzie wcześniej żył Isherwood. Początek jego Berlińskiej przygody datuje się na 10 kwietnia 1976 roku, kiedy wraz z trasą koncertową promującą album “Station to Station” dotarł do stolicy Niemiec, ale najważniejszy etap rozpoczął się kilka miesięcy później, w…” – Maciek Stankiewicz …………………HANSA TONSTUDlO

Trylogia Berlińska -V- Hauptstrasse 155 “Wybrał najbardziej posępną, anonimową i kulturalnie zagubioną dzielnicę – zamieszkaną przez tureckich emigrantów Schöneberg” – wspominała Angie Bowie.

Trylogia Berlińska -Vl- Hauptstrasse 155 Pierwsze piętro po lewej stronie, kamienica jakich wiele, to tu db „uwił” sobie gniazdko. Kiedy padał deszcz, podobno krople wody siekały po ścianach na zniszczony parkiet. Największy pokój został zaadaptowany na Bibliotekę, a sypialnię zdobił obraz japońskiego pisarza Yukio Mishimy kojarzonego z estetyką sado-maso. Z czasem lggy Pop wyprowadził się na czwarte piętro. Dzień zaczynał się normalnie… po południu, od kawy, papierosów i soku pomarańczowego. Kiedy nie pracował w studiu, widywano go w pobliskich kawiarniach lub podczas rowerowych eskapad z lggym. „Ciężko mi opisać uczucie wolności, które tam odnalazłem” – wspominał db po latach.

Trylogia Berlińska -Vll- Hansa Tonstudio Wejście do Hansa Tonstudio. Nagrywali tu między innymi: David Bowie, lggy Pop, Brian Eno, U2, Depeche Mode (oni chyba najwięcej), Nick Cave, Marillion, Tangerine Dream, Boney M, Siouxe And The Banshees, REM, Killing Joke, Snow Patrol, Kent, Manic Street Preachers. Szlak przetarł oczywiście David…

Trylogia Berlińska -Vlll- Hansa Tonstudio Biała gwiazda dla białego kokainowego księcia, przed wejściem do Hansa Studio?…. ciekawe…

Trylogia Berlińska -lX- Hansa Tonstudio Niestety do środka nie wpuszczali, ale studio można zwiedzać po uprzednim kontakcie i zorganizowaniu kilkuosobowej grupy (najlepiej zrobić to przez stronę studia), wycieczka z przewodnikiem trwa około 2 godzin….. może kiedyś….

Trylogia Berlińska -X- Hansa Tonstudio Jednym z jego najlepszych utworów jest „Heroes” (cudzysłów należy do tytułu utworu) i powstał właśnie tu. Pewnego popołudnia Bowie oglądał z okien studia budki strażnicze (studio mieści się kilkadziesiąt metrów od dawnego muru dzielącego miasto), zauważył nieopodal Tony’ego Visconti’ego żegnającego się czule ze śpiewaczką Antonią Maas. Wyobraził sobie komunistycznych strażników trzymających cały czas karabiny gotowe do strzału i parę kochanków. Jedno mieszkające po wschodniej stronie, drugie po zachodniej, których spotkania są krótkie i niebezpieczne. Odbywające się przy akompaniamencie świszczących nad głowami kul, są jak Romeo i Julia czasów zimnej wojny. To co czyni tą piosenkę tak niesamowitą to też gitara Robert’a Fripp’a, a riff do tego utworu jak to często bywa jest dziełem przypadku. Fripp zagrał riff trzy razy zanim uznał go za gotowy, siedzący za stołem mikserskim Visconti po przewinięciu nagrania niechcący odtworzył trzy próby na raz… „Niechcący puściłem wszystkie trzy próby na raz i opadły nam szczęki” – pisze Visconti.

Trylogia Berlińska -Xl- Neues Ufer Jeden z pierwszych gejowskich klubów na pewno w Niemczech i prawdopodobnie w Europie. Przyznam że po historii tego miejsca spodziewałem się co najmniej Drag Queen’s tańczących na stołach, a już na pewno w roli kelnerów/kelnerek….

Trylogia Berlińska -Xll- Neues Ufer …A tu…. cisza i spokój. Kawka, herbatka, ciasteczko…. a dla bardziej rozszalałych klientów piwko lub lampka wina…..jak u cioci na imieninach :/

Trylogia Berlińska -Xlll- Neues Ufer

Trylogia Berlińska -XlV- Neues Ufer Bowie i Pop sfinansowali remont klubu, po tym jak został zniszczony przez skinheadów.

Trylogia Berlińska -XV- Neues Ufer Nie ma już „SO64” najsłynniejszego na świecie klubu z muzyką New Wave, nie ma knajpy „Risko”, nie ma „Chez Romy”…no i klubu „Dschungel”, niegdyś odpowiednika nowojorskiego klubu 54, a dziś eleganckiego hotelu. „…Sitting in the Dschungel On Nuernberger Strasse A man lost in time near KaDeWe Just walking the dead…” A więc gdzie dziś jesteśmy? WHERE ARE WE NOW?

 

Bezdomny Rzym -l-

Bezdomny Rzym -ll-

Bezdomny Rzym -lll-

Sycylia/Katania inaczej -l-

Sycylia/Katania inaczej -ll-

Sycylia/Katania inaczej -lll-

Sycylia/Katania inaczej -lV-

Sycylia/Katania inaczej -V-

Sycylia/Katania inaczej -Vl-

Berlin – Palestyńska demonstracja -lll-

Berlin – Palestyńska demonstracja -ll-

Berlin – Palestyńska demonstracja -l-